PBS začala v Jihlavě - Henčově testovat letoun s novým motorem

První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši začala na letišti v Jihlavě - Henčově testovat nový letoun s motorem vyvinutým v bítešském závodě. Letoun navržený Leteckým ústavem VUT v Brně bude sloužit jako létající laboratoř ověřující pouze tento nový český turbovrtulový motor. Vrcholí tak pětiletá příprava na zahájení sériové výroby tohoto motoru, řekl ČTK Zdeněk Katolický, který v PBS řídí divizi letecké techniky.

PBS jako jediná v Česku vyvíjí a vyrábí turbovrtulové motory pro malé letouny a vrtulníky. Nový turbovrtulový motor TP 100 s výkonem 180 kilowattů bude nejprve pohánět bezpilotní létající prostředky. Výhledově, po získání potřebné certifikace, by měl sloužit i v malých letadlech s několika pasažéry.
 
Nový letoun VUT 061 TURBO byl vytvořen cíleně kvůli zkouškám nového motoru. Jeho letové zkoušky v Henčově začaly před týdnem. "Dosud bylo provedeno pět letů. Zkušební pilot Jaromír Hammer je s novou létající laboratoří velmi spokojen," uvedl Katolický. Prvních 12 letů bude hlavně testem nového letounu. Potom začnou speciální zkoušky týkající se vlastností samotného motoru. Potrvají měsíce. Odborníci budou motor zkoušet při letové rychlosti do 300 kilometrů v hodině a až v desetikilometrové výšce.
 
PBS už vyvinula čtyři typy leteckých motorů. Sériově vyrábí proudové motory TJ 100 pro bezpilotní létající prostředky a ultralighty, a také slabší motory pro letecké modeláře. Kromě motoru TP 100, který se právě poprvé zkouší ve vzduchu, testují odborníci v bítešském závodě rovněž turbohřídelový motor TS 100, který je určen pro malé vrtulníky.
 
PBS, výrobce se specializací na točivé stroje, působí v řadě oborů, mezi něž patří i energetika, dopravní technika, ekologie a zdravotnictví. Společnost loni zvýšila tržby o víc než pětinu na 1,1 miliardy korun. Letecká technika se na nich podílela skoro polovinou.
 
zdroj: ČTK