Do rozpočtu krajského města Jihlavy loni daň z nemovitosti přinesla 43 milionů korun. "Případná změna daně z nemovitosti se aktuálně neřeší," uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. V Třebíči, druhém největším městě Vysočiny, se ročně od majitelů nemovitostí vybere přes 18 milionů Kč. Podle ujištění mluvčího třebíčské radnice Ivana Přibíka město o zvýšení této daně v dohledné době neuvažuje.
Růst se neplánuje ve Žďáru nad Sázavou, kde městu ročně z této daně plyne asi 15 milionů Kč, ani v Pelhřimově, kde má město z tohoto zdroje roční příjem kolem 19 milionů. "Jsme si vědomi té situace, která dneska je," uvedl místostarosta Tomáš Dufek (ODS). Doplnil, že větší debatu o možném zvýšení příjmů města očekává až na podzim při sestavování rozpočtu pro příští rok.
V Havlíčkově Brodě loni daň z nemovitostí městu přinesla 14,7 milionu Kč. Po letošním zvýšení koeficientu by se v městském rozpočtu mělo objevit 27 milionů. Příští rok se platby nezmění.
Nejvýrazněji daň z nemovitostí na Vysočině stoupla kolem dukovanské atomové elektrárny. Obce Dukovany a Rouchovany, které mají elektrárnu na svém území, zvýšily už pro rok 2009 daň pětinásobně. Obyvatelům ale větší část vybrané daně vracejí formou příspěvků na údržbu jejich domů a pozemků. Zavedený systém se tyto samosprávy letos nechystají měnit.
Dukovany dostávají díky dani do rozpočtu přes 20 milionů Kč, větší část je od energetické společnosti ČEZ. Podle dukovanského starosty Miroslava Křišťála (bezpartijní) tyto příjmy znamenají i přes čtyři pětiny celkových ročních investic obce. "Staví se multifunkční hala, příští rok chceme opravovat sídliště ze 70. let," přiblížil některé akce. Další peníze potřebuje obec na opravy zámku. Připustil, že vysoká daň působí problémy právnickým osobám v obci. "Těm peníze nevracíme, protože bychom přišli o finanční vzpruhu od firmy ČEZ," vysvětlil starosta.
Pokud by města od příštího roku měnila koeficient daně, měla by mít schválenou novou obecně závaznou vyhlášku do konce srpna.
zdroj: ČTK