"Jedním z největších problémů bylo najít místo, kde by bylo možné kopuli o průměru 18 metrů s výškou osm metrů postavit," řekl Kocián. Vhodné místo nakonec tesaři našli až v jedné z hal v bývalém vojenském areálu, kde dřív bylo skladiště raket. V průměru pět lidí na klenbě pracovalo tři měsíce. Tesaři použili téměř 70 kubických metrů dřeva, kopule bude včetně bednění a měděné krytiny vážit téměř 60 tun.
"Nejsložitější bylo vytvořit samonosnou konstrukci pod rameny klenby. Byla to unikátní práce, k jaké se člověk dostane párkrát za život," řekl Kocián. Se svou firmou většinou dělá pouze speciální tesařské práce při opravách kostelů a dalších památek po celé republice.
Kulatá samonosná dřevěná konstrukce je postavena originálním historickým způsobem. V klenbě není jediný hřebík ani jiný kovový prvek. Fošny a trámy jsou spojované kolíky a klíny z tvrdého dřeva. Každý trám, fošna i všechny ostatní díly jsou pečlivě podle plánů popsané. Až se klenba rozebere a po částech převeze na místo, bude se konstrukce podle čísel opět skládat dohromady.
Současná klenba na kostele sv. Anny podle Kociána byla při rekonstrukci přibližně před 40 lety opravena tak, že příliš zatěžuje korunu zdiva. "Farnost sehnala peníze a chtěla to mít opravené pořádně," uvedl Kocián. Náklady podle něj dosáhly přibližně pěti milionů korun.
Kostel sv. Anny v Nových Dvorech založil roku 1695 Giovanni Spinetti di Angelo, vysvěcený byl roku 1722. Ve vnitřní výzdobě převládá bohatá štukatura a barokní výzdoba.
zdroj: ČTK