V jakém časovém horizontu bude Jihlava skutečně bez hracích zařízení, podle mluvčího nelze odhadnout. Někteří provozovatelé prý volí ve správním řízení zdržovací taktiku. V hospodách a barech tak mohou být dál kupříkladu videoloterijní terminály, rulety i lokální loterijní systém.
Za nelegální přístroje hrozí město pokutou od 50.000 do deseti milionů korun. "Postižen může být jak provozovatel, tak dozorující osoba v herně," upozornil Tulis. V prvních třech prověřených provozovnách zatím úředníci za asistence strážníků pochybení nenašli. Nepravidelně budou kontroly celý rok.
V letech 2010 a 2011 bylo v Jihlavě povoleno skoro 900 hracích přístrojů, v prosinci 2013 kolem 460. Jihlava podle Tulise reguluje hazard už několik let. Nejprve se podařilo vymítit takzvané výherní hrací přístroje, které povoloval magistrát. Začaly ale přibývat videoloterijní terminály s povolením od ministerstva financí. Až po několika letech dostaly obce pravomoc regulovat i tyto přístroje.
Vyhlášku zakazující provozování loterií a jiných podobných her na území Jihlavy s platností od 1. ledna 2015 schválilo jihlavské zastupitelstvo už před třemi lety. Městu kvůli tomu klesnou příjmy. Minulý rok dostalo za provoz hazardu 31 milionů korun.
zdroj: ČTK